Nic nepomůže více, než hřejivá mateřská náruč a co nejčastější kontakt kůže na kůži. Dopřejte si v dnešní uspěchané době dostatek času, zajistěte si pomoc a podporu a užívejte si to! Takto investované chvíle se vám jistojistě vrátí. Blízkost miminka, jeho dotek a vůně vám pomůže se zrelaxovat a platí to vzájemně. A pak, jak má trénovat přisávání miminko, které k němu, zabalené v zavinovačce a uložené v postýlce, ani nemá moc příležitosti? Naopak se stává, že se děťátko přisaje nečekaně, po delší době, co může ležet u maminky v náručí, jako by si najednou vzpomnělo jak na to. Vždyť nikdo neví lépe "jak na to" než miminko samotné.
A proč se vlastně některá miminka nepřisávají? Důvodů může být mnoho. Některá ztratí důvěru k prsu i po tak zdánlivě neškodných zásazích, jako je rutinní pročištění dýchacích cest po porodu, natolik je cizí předmět v ústech vyvede z míry a naruší jejich přirozené reflexy. Jiná takto reagují na stres z oddělení od maminky, mnohá se musí vzpamatovat z vlivu analgezie a jiných léků podaných mamince při porodu. A u některých to vypadá, že prostě jen potřebují více času, aby se adaptovala, zpracovala stres z porodu, ujistila se, že jsou v bezpečí a milována. Protože, byť se to může zdát nelogické, potřeba lásky a bezpečí i v případě novorozenců převyšuje jejich potřebu přijímání potravy.
A to nemůžete udělat "nic víc"? Nejspíš už toho i tak děláte až až (odsávání mlíčka a běžná péče o miminko je pro mnohé z nás práce na plný úvazek), ale čekání, až se miminko začne přisávat, je samozřejmě dobré využít k trénování správné polohy (klidně zatím na panence), k nacvičení krmení z kádinky a pochopení principu krmení s cévkou z prstu/prsu. Věřte tomu, že to, co vám laktační poradkyně ukáže, vám po pár vyzkoušeních "přejde do krve" a zanedlouho to s vaším miminkem zvládnete lépe než všechny poradkyně světa. Držím palce!