Podruhé už jsem byla připravenější nořit se do hlubin své duše. Ale cílem bylo knihu zhltnout a přefiltrovat do podoby časopiseckého textu, nesměla jsem se tedy nechat příliš zlákat navrhovanými cvičeními. Přesto jsem se co chvíli přistihla, jak se zavřenýma očima vedu vnitřní dialogy a v představách kreslím požadované situace. Nešlo jinak. Z toho plyne poučení: vnitřní dítě chce čas a poctivost. A deník, skicák a pastelky.
První část knihy nás krok za krokem přibližuje malé Kačence, Mirečkovi nebo Lojzíkovi, kteří v každém z nás žijí a prožívají své dětské radosti a strachy. A jelikož tyto radosti a strachy zatraceně ovlivňují náš dnešní život, může být velmi prospěšné je trochu prozkoumat, maličko jim porozumět. Od autora, psychoterapeuta Ladislava Dvořáka, k tomu dostáváme vlídný a systematický návod. A upozornění, že pokud chceme skutečně něco změnit, nestačí číst a přemýšlet. Pevně vtištěné vzorce chování pramenící z našich dávných prožitků lze přepsat zase jenom prožitkem, odžitými emocemi. Taková práce zpravidla bolí. Ale právě v tom tkví princip Dvořákova přístupu: z čeho se vykřičíme, vypláčeme, vydupeme, zeslábne a nechá nás jít dál. A naopak: když prozkoumáme, co nám dělá radost a dodává odvahu, můžeme se o to pevněji opřít.
Druhá polovina textu nabízí návod, jak získanou schopnost dialogu s vnitřním dítětem využít k jeho vysvobození, ke změně životního scénáře. Nechybí ani upozornění na možná rizika a slepé uličky na této cestě ke spokojenému bytí sám se sebou i s ostatními. Z knihy vyplývá, že neexistuje objektivní vidění světa. Vždy záleží, co si neseme v sobě a jaký je náš přístup k životu. To, jak si svět vykládáme, je vždy jen náš výklad světa, nikoliv skutečnost. A tento výklad lze změnit. Naše vnitřní dítě se na jednotlivé životní situace dívá zjednodušeným pohledem zhruba šestiletého školáka, naše dospělé vidění však komplikuje ještě vnitřní rodič, který situaci hodnotí podobně, jako to dělali naši skuteční rodiče. Když pochopíme jejich motivy, můžeme změnit naše reakce. Tedy pokud to ve zlomku vteřiny, který zpravidla máme, stihneme. Jak snadno dochází k nedorozumění při komunikaci s druhými ukazuje aktivita housenka, kterou jsem vybrala jako příklad pro Ty, co stojí o malou ochutnávku.
Závěrečné zhodnocení? Knihu bych rozhodně doporučila a chystám se do ní pustit ještě jednou, tentokrát v adekvátním tempu. Pokud váháte, zda po ní sáhnout či nikoliv, zkuste, jestli vás zaujmou vybrané aktivity či otázky k zamyšlení. Třeba vám pomohou se rozhodnout.
HOUSENKA (str. 33)
Při jednání s druhými lidmi se v nás odehrává následující sled činností: nějak situaci vidíme – něco si o ní pomyslíme –uvědomíme si své pocity (vnitřní dítě) – a náš pocit z nich (vnitřní dospělý) – to vše ovlivňuje, jak se rozhodneme zareagovat. Zkuste si takto ve dvojici přehrát prožitou situaci, které chcete porozumět. Napište si pro každého na papíry velikosti A4 jednotlivé kroky, rozložte je proti sobě na zemi a postupně si projděte reakce obou účastníků.
AKTIVITY A OTÁZKY K ZAMYŠLENÍ
- Jdi klidně světem a se zájmem, bez hodnocení, pozoruj lidi kolem sebe, jako neznámé, zajímavé živočichy. Nakolik jsou v přítomnosti, tady a teď?
- Napiš si seznam svých dodavatelů radosti. Jak to dělají? Jak jim to oplácíš? A co odběratelé radosti?
- Jaké emoce byly ve tvé rodině zakázané? Jaké náhradní vyjádření jste používali?
- Nakolik máš ke světu důvěru? Můžeš tady jen tak být, nebo musíš “něco dokázat“?
- Čím jsi chtěl(a) jako dítě být? Co tě přitahovalo? Jak se tvé sny změnil
(Text jsem původně psala pro časopis Skautský svět, po drobných úpravách ho zveřejňuji i zde.)