Tip první: NAJDI SI KOJÍCÍ KAMARÁDKU
Dobře mohou posloužit i tzv. podpůrné skupinky. Schází se na nich kojící ženy, aby sdílely své radosti a starosti, aby se vzájemně podpořily, aby zažily kolektiv, kde se s kojením jednoduše počítá. Je to vynikající varianta obzvláště pokud žiješ v místě, kde jsi nová, a kde nemáš moc kontaktů. I introvertní pozorovatelka zde může najít vnitřní klid a dobrou kamarádku! Nejbližší podpůrnou skupinku si můžeš najít třeba v seznamu laktačních poradkyň Mamily, http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/#cr
Tip druhý: PŘEDSTAVUJ SI, JAK TEČE
Tip třetí: HŘEJ MIMINKO NA SVÉ HRUDI
A víš, co je skvělé? Že to funguje i kdykoliv později, byť třeba ne tak zázračně, jako v prvních minutách a hodinách po porodu. Běžně vídám miminka, která se po vysvléknutí do plenky a přiložení na nahou matčinu hruď sama přisají i týdny po narození. Někdy to jde hned, jen co dostanou příležitost, jindy potřebují více času. Ale zpravidla to funguje. Kontakt kůže na kůži pomáhá řešit mnoho potíží nejen v souvislosti s kojením. V přirozeném prostředí se rozbíhají přirozené procesy… stojí to za vyzkoušení. A zacyklím to návratem k termoregulátorům: dítě na hrudi nejen zahřejeme, je-li tomu třeba, ale i přiměřeně ochladíme při horečce. Je to osvědčený recept.
Tip čtvrtý: NECH SE HÝČKAT, KRÁLOVNO!
Že nemáš v místě bydliště rodinu ani kamarády? Možná by Tě překvapilo, kolik ochotných duší by dokázalo dojet přes půl republiky a naplnit Ti mrazák, kdyby věděly, že to uvítáš. A objednat Ti oběd s donáškou až do domu zvládnou v době internetu i z jiného světadílu. Mnohdy navíc postačí, když zavolají, vyslechnou, podpoří…
Stále nemáš odvahu? Pokud jsi ještě těhotná, zjisti si od kamarádek s dětmi, jaké měly šestinedělí. Jak se cítily, kolikrát měly chuť od dítěte někam utéct, kolik je potkalo bezmoci a vzteku... a samozřejmě i radosti a vděčnosti! Nechci Tě strašit, jen připravit na možnou realitu, o které se v naší společnosti příliš nemluví. S každým dělají šestinedělní hormony něco trochu jiného, ale za většinou spokojených maminek se skrývá příběh o nepochopitelných návalech lítosti, minutách nezastavitelného pláče a touze někam s tím uřvancem praštit a zmizet. Vím, o čem mluvím, i napodruhé mě to svou silou zaskočilo, jen už jsem věděla, že zase brzy bude líp.
Tak jen do toho. Vždycky je na koho se obrátit. Nech se hýčkat, královno! Zasloužíš si to!
Tip pátý: HODINKY DO KOŠE, VÁHY DO SBĚRU!
Ani vážení nemá valný význam. Odchylka novorozeneckých vah je tak velká, že vám podle nich stejně nikdo nezaručí, že dítě dobře pilo. Navíc, když zvážím před a po kojení dítě, které se chtělo jen napít na žízeň, začnu být nervózní. Když zvážím miminko, které se pořádně vykakalo, a navážím mu méně, než po předchozím kojení s plným bříškem, notně zblednu. Vážení je zkrátka zdrojem zbytečného stresu. Ano, potřebujeme sledovat, zda dítě prospívá. Ale mnohem více a bezpečněji toho poznáš vlastním okem a pocitem. Je spokojené? Má dost čiré moči? A především, opravdu pije, s pauzami brady? Kdybys kojila nonstop a dítě se stále tvářilo hladově, něco nejspíš nefunguje a bude třeba hledat příčinu. Váhy ani hodinky Ti v tu chvíli nepomohou.
Tip šestý: NAVAŽ A BĚŽ!
Tip sedmý: SDÍLEJ S MIMINKEM LOŽE
Při kojení se vylučuje spánkový hormon melatonin, díky kterému se Ti bude snadno usínat, ať už nakojíš vleže a skoro o tom nebudeš vědět, nebo budeš mít potřebu sedět, ale vrátíš se do říše snů jen, co miminko položíš a svezeš se vedle něj. Obavy, že bys miminko zalehla, jsou zcela liché. Není doložený žádný případ, že by se tak stalo, pakliže tedy nepočítáme osoby pod vlivem omamných látek či léků na spaní. Spánek v těsné blízkosti miminka má i tu výhodu, že se vaše spánkové cykly sladí a Ty se zpravidla probudíš s jeho prvními hledacími pohyby, aniž by Tě vytrhlo z hlubokého spánku.
Společné spaní má ještě jeden rozměr: pokud je to jen trochu možné, dopřávejte si ho i přes den. Časem si sice na přerušovaný spánek zvykneš (jsi žena a máš ho v sobě po staletí zakódovaný), přizpůsobíš čas, kdy si půjdeš lehnout, nicméně alespoň tu a tam nemusí být k zahození dopřát si dvacet i během denního spánku dítěte. (I prtě bude dost možná spát lépe, když tam budeš s ním a ne umývat nádobí.)
Chvilky společného tulení v jedné posteli jsou nezapomenutelné. Děti rychle rostou a ani se nenaděješ a přijde doba, kdy si samy řeknou, že by chtěly mít vlastní postýlku… do osmnácti s vámi spát nebudou A Ty budeš mít jistotu, že to přišlo v době, kdy jsou na takové osamostatnění skutečně připravené.
Tip osmý: TANCUJ, TANCUJ, VYKRÚCAJ
Tip devátý: DŮVĚŘUJ SVÉMU MIMINKU
Jsem přesvědčená, že cesta k hladkému kojení vede přes naslouchání potřebám miminka a důvěru v jeho kompetence. A když půjdu ještě o krok dál: jsem přesvědčená, že nasloucháním dítěti a důvěrou v jeho schopnosti dělám něco, co mnohokrát přesahuje tématiku kojení. Důvěřuju mu, že umí žít svůj život. Že o sobě dokáže rozhodovat. Že si poradí, že se domluví, že…
A přesně takový obraz pak o sobě bude Tvé dítě mít. Bude si v životě důvěřovat. A to není marné.
Tip desátý: POSLOUCHEJ SVÉ SRDCE
Když se dostanu do situace, ve které nevím, kudy dál, koho poslechnout, osvědčilo se mi počkat. Dát si odstup. Dokud nevím, nic neřeším, nic neměním. Neměla bych už nějak zařídit, aby prtě spalo celou noc? Nevím? Tak to nechám koňovi a počkám, až budu vědět. Ono to „neměla bych“, vlastně znamená „někdo cizí říká, že bych měla“. Jak může někdo cizí vědět, co je pro Tebe a Tvé dítě nejlepší? Jasně, většina z nás nemá vystudovanou medicínu ani psychologii. Ale přesto máme něco, co všichni ti odborníci nemají. Vztah, svou jedinečnou zkušenost a neumlčitelný vnitřní hlas. Když ho budeme ignorovat, velká část našeho já bude skomírat a trpět. A to by byla škoda.
Nejen u kojení platí, že když budeš myslet pozitivně, důvěřovat si a krůček po krůčku naplňovat své touhy, půjde to. Třeba ne vždy na sto procent, nejsme roboti, ale půjde to. Třeba ne nejobvyklejší ani nejjednodušší cestou. Nevadí. Asi se máme o životě něco naučit.
Věř si. Půjde to.